Question 26:
For a circle of diameter 16 cm, the area of a sector is \(\frac{16\pi}{3}\) cm². The angle of the sector is:
Options :
- a) 15°
- b) 60°
- c) 45°
- d) 30°
correct answer : d)
Explanation :
Radius r = Diameter / 2 = 16 / 2 = 8 cm.
Area of sector = (θ / 360°) × π × r²
(θ / 360°) × π × 64 = 16π / 3
(θ / 360°) × 4 = 1 / 3
θ / 360° = 1 / 12 ⇒ θ = 360° / 12 = 30°.