Question 48:
Kaushal travelled for 16 hours 20 minutes at the speed of 90 km/h. At what speed (in km/h) should he travel to cover the same distance in 14 hours?
Options :
- a) 104
- b) 102
- c) 103
- d) 105
correct answer : d)
Explanation :
Time = 16 hours 20 minutes = 16 + (20/60) = 49/3 hours.
Distance = Speed × Time = 90 × (49/3) = 30 × 49 = 1470 km.
Required speed for 14 hours = Distance / 14 = 1470 / 14 = 105 km/h.