Question:
What will be the difference between the sale price (in ₹) of a book with a marked price ₹1,500 under the following discount schemes?
(i) Two successive discounts of 20% each
(ii) Two successive discounts of 30% and 10%
अंकित मूल्य ₹1,500 वाली एक पुस्तक के विक्रय मूल्य (₹ में) में निम्नलिखित दो छूट योजनाओं के तहत क्या अंतर होगा?
(i) 20% प्रत्येक की दो क्रमिक छूट
(ii) 30% और 10% की दो क्रमिक छूट
Options:
- (A) 12
- (B) 15
- (C) 18
- (D) 20
- (A) 12
- (B) 15
- (C) 18
- (D) 20
Correct Answer: Option B
Explanation:
Detailed Explanation: Scheme 1 total discount = \(20 + 20 – \frac{20 \times 20}{100} = 36\%\).
Scheme 2 total discount = \(30 + 10 – \frac{30 \times 10}{100} = 37\%\).
Difference = \(1\%\) of \(1500 = \mathbf{₹15}\).
विस्तृत व्याख्या: योजना 1 छूट = \(20 + 20 – \frac{400}{100} = 36\%\)
योजना 2 छूट = \(30 + 10 – \frac{300}{100} = 37\%\)
छूट में अंतर = \(37\% – 36\% = 1\%\)
मूल्य में अंतर = \(1,500 \times 1\% = \mathbf{₹15}\)।